Święto Pieczonego Ziemniaka w Brzózie Królewskiej

ziemniak bkNasz pożywny i popularny ziemniak wywodzi się z południowego Peru. Po podboju Państwa Inków, Hiszpanie sprowadzili go do Europy, a żeglarze upowszechnili na całym świecie. Do Polski ziemniaki przywędrowały za sprawą króla Jana III Sobieskiego.

Na większą skalę zaczęto jednak uprawiać je w naszym kraju dopiero za panowania króla Augusta III Sasa. Ziemniak stał się niezbędnym elementem diety milionów ludzi i bazowym składnikiem wielu potraw. W dniu 10 września w Brzózie Królewskiej odbyło się Święto Pieczonego Ziemniaka. Organizatorami tego cyklicznego święta byli: Wójt Gminy Leżajsk, GOK, OK oraz KGW z Brzózy Królewskiej. Impreza ta cieszy się dużą popularnością i przybywają na nią nie tylko mieszkańcy Brzózy, ale i okolicznych miejscowości. Dopisali też zaproszeni goście: Poseł na Sejm RP pan Mieczysław Miazga, Poseł na Sejm RP pan Jerzy Paul, Wójt Gminy Leżajsk pan Krzysztof Sobejko wraz z Radnymi: panem Krzysztofem Wiechem, panem Czesławem Szczęchem, panem Dominikiem Rup, panem Stanisławem Zygmuntem, panem Zbigniewem Matuszko, panem Łukaszem Płoszajem oraz panią Zofią Woś. Przybył również Dyrektor GOK pan Marek Krauz, Prezes LGD Stowarzyszenie "Region Sanu i Trzebośnicy" pani Magdalena Niemczyk, przewodnicząca Wojewódzkiej Rady KGW pani Janina Kuźniar, wiceprzewodnicząca Wojewódzkiej Rady KGW pani Stefania Michałek oraz przedstawiciele miejscowych organizacji. W tym dniu oprócz występów artystycznych i degustacji potraw już po raz trzeci zorganizowany został Turniej KGW o Puchar Wójta Gminy Leżajsk, w którym udział wzięły Koła Gospodyń Wiejskich z Dębna, Przychojca, Malenisk, Wólki Niedźwiedzkiej oraz Stowarzyszenie "Aktywni Razem" z Wólki Sokołowskiej i Stowarzyszenie Współpracy Międzypokoleniowej "Maziarze" z Maziarni. Stół z tradycyjnymi potrawami z ziemniaka przygotowało też KGW z Wierzawic. Podczas turnieju jury w składzie: przewodniczący Zdzisław Duszyński - radny powiatowy i sołtys Giedlarowej, Stanisław Zygmunt - sołtys i radny Brzózy Królewskiej oraz Aleksander Dudek - sołtys Piskorowic oceniało prezentację dań z kartofli, ubrania wykonane z foli i plastiku. Grupy wzięły też udział w konkurencjach sportowych i tanecznych. Święto Pieczonego Ziemniaka rozpoczął występ przedszkolaków z miejscowego przedszkola i zespołu Brzozoki. W przerwach między konkurencjami na scenie zatańczył Zespół Tańca Ludowego "Zagrodzianie", para taneczna Albina Grabarz i Paweł Jaskierski. Swoje układy pokazały też Mażoretki. Nie obyło się bez występu Strażackiej Orkiestry Dętej. Zaśpiewały również solistki Iwona Lis i Gabriela Szczęch. Gościnnie wystąpił zespół "Sami Swoi" z Dobryniowa z Gminy Łopiennik Górny w woj. lubelskim. Dla dzieci były słodycze, malowanie twarzy, zjeżdżalnie. Na zakończenie imprezy odbyło się losowanie nagród ufundowanych przez Wójta Gminy Leżajsk pana Krzysztofa Sobejko - pierwszą z nich był rower, drugą bezpłatny miesięczny pobyt dziecka w żłobku w Brzózie Królewskiej. Radny Gminy Leżajsk pan Dominik Rup ufundował do wylosowania bezpłatny miesięczny pobyt dziecka w przedszkolu. Wszyscy uczestnicy imprezy mogli posmakować ziemniaków upieczonych w ognisku oraz potańczyć przy muzyce zespołu Brzózanie. Dziękujemy Sołtysowi Brzózy Królewskiej panu Stanisławowi Zygmunt za nieocenioną pomoc w organizacji tego święta, dziękujemy Prezesowi OSP panu Janowi Grabarz wraz ze strażakami, Radzie Sołeckiej, panu Stanisławowi Franus i Piotrowi Flis oraz panu Mirosławowi Grabarz. Podziękowania składamy za ufundowanie ziemniaków pani Eleonorze Król i Eugeni Szczęch, a za współpracę Towarzystwu Myśliwskiemu im. św. Huberta w Leżajsku. Dziękujemy pani Magdalenie Niemczyk za prowadzenie na scenie. Dziękujemy również wszystkim sponsorom za ogromne wsparcie imprezy, a byli to:
1.Lokalna Grupa Działania Stowarzyszenie " Region Sanu i Trzebośnicy" w Wierzawicach
2.Gmina Leżajsk
26. Bank Spółdzielczy w Leżajsku
27. Krzysztof Wiech
28. Grzegorz Ziemba Transport Towarowy
29. Jerzy Murdzia JAMFOT sc.

tworczosc m

andrzejki m